Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



A może na rower?


Gdy słońce coraz mocniej grzeje, dookoła budzi się życie, rozkwitają kwiaty i zielenią się łąki, nie ma sensu tkwić w samochodzie, ani tym bardziej w domu. Warto trochę bardziej zwolnić, rozejrzeć się dookoła, zaangażować się w długie wyprawy dwukołowcem. Dostrzec to, czego przez ciągły pośpiech na co dzień nie widzimy. Rowerowe przejażdżki mogą dostarczyć dużo radości, a poza tym są bardzo zdrowe. Gdzie się więc wybrać?

Masz trochę więcej czasu? Zapraszamy na Green Velo

Green Velo to Wschodni Szlak Rowerowy o długości 2000 kilometrów. Podążając nim zwiedzimy województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Wytyczony szlak przebiega głównie asfaltowanymi drogami o niskim natężeniu ruchu. 29% szlaku przebiega przez tereny leśne, natomiast 18% przypada na doliny rzek. Na tej imponującej trasie powstało 228 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, gdzie można odpocząć. Znajdziemy tam wiaty, stojaki i ławki i kosze na śmieci, a także tablice informacyjne. Ponadto znajdzie się również ponad 500 lokali usługowych, gastronomicznych i pensjonatów, które przystosowane są zwłaszcza do przyjmowania gości podróżujących rowerami. Green Velo daje możliwość zwiedzenia wielu zabytków i wyjątkowych miasteczek. Trasa przebiega również między innymi przez Puszczę Białowieską, Knyszyńską, a także Roztoczański Park Narodowy, co jest świetną okazją do przyjrzenia się z bliska dzikiej przyrodzie. Trasa rozpoczyna się w Elblągu i kończy w Końskim w Górach Świętokrzyskich.

Coś bardziej światowego?

2000 km Green Velo wydaje się strasznie krótkie, w porównaniu z trasą mierzącą 7930 km. Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10, nazywany inaczej Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim, należy do sieci EuroVelo (EV10). Na terenie Polski trasa ma długość 547 km i łączy Świnoujście z Gronowem, przebiegając między innymi przez Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Władysławowo, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Elbląg i Frombork. Przemierzając tę trasę możemy zwiedzić mnóstwo pięknych jezior, rzek i lasów, nacieszymy oczy polskim morzem, a także zwiedzimy wiele parków narodowych. Szczególnie ciekawy może okazać się odcinek pomiędzy Kołobrzegiem a Dźwirzynem, który biegnie przez wyludnione tereny, gdzie dawniej znajdowała się jednostka wojskowa. Tą drogą dojedziemy do zabytkowego parku, znajdującego się na wschodnich obrzeżach Kołobrzegu. Jeżeli zdecydujesz się podążyć szlakiem poza granicami Polski, zwiedzisz między innymi Kaliningrad, Rygę, Sankt Petersburg, Helsinki i Kopenhagę. Oczywiście, trasa może okazać się zdecydowanie zbyt długa, aby przebyć ją na raz. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w swoim tempie i czasie zdobywać jej kolejne odcinki. Wyzwanie? Czemu nie!

Trasy dla odważnych

Beskid Śląski to miejsce, które rzuca zdecydowanie większe wyzwanie rowerzystom. Na najwyższym szczycie Beskidu, Skrzycznem, o wysokości 1257 m.n.p.m leży jeden z najbardziej popularnych szlaków rowerowych. Nie jest to trasa długa, ponieważ mierzy ok. 17 km, jednak zdecydowanie bardzo wymagająca. Aby ją zdobyć, należy wyposażyć się w odpowiedni rower, a także mierzyć siły na zamiary – dobra kondycja jest tutaj podstawą, ponieważ wielokrotnie czeka nas wjazd pod górę. Czy warto więc się tam wybrać? Zdecydowanie tak. Trasa poprowadzi między innymi przez Przełęcz Salmopolską, niedaleko której znajduje się Jaskinia Salmopolska, będąca pomnikiem przyrody. Tą trasą dotrzemy do grani Malinowskiej Skał, której wychodnia stanowi nieożywiony pomnik przyrody. Tam możemy odnaleźć ciekawy, naturalny staw całoroczny, o średnicy 10 m.

W otoczeniu pięknych jezior

Szlak Stu Jezior jest nieco dłuższy niż ten na Skrzycznem, ponieważ mierzy 110 km. Rozpoczyna się w Poznaniu, a kończy w Międzychodzie. Na tej trasie zobaczymy zabytki zarówno barokowe, jak i renesansowe czy gotyckie. W Pamiątkowie możemy zwiedzić duży zakład ogrodniczy z przepięknymi sadami jabłoniowymi. Przejedziemy również przez Sierakowski Park Krajobrazowy, który został utworzony w celu ochrony krajobrazu polodowcowego. W Chrzypsku Wielkim możemy zatrzymać się nad jeziorem. W samym Międzychodzie warto odwiedzić późnogotycki kościół pw Jana Chrzciciela. Jeśli przyjrzymy się uważnie, w jednej ze ścian znajdziemy cegłę przedstawiającą maskę lub twarz.

W Polsce powstaje coraz więcej malowniczych szlaków rowerowych, które niewątpliwie warto zwiedzić. Jadąc przez świat dwukołowcem jesteśmy w stanie więcej poczuć i zobaczyć niż za szyby samochodu. W żaden sposób nie oddzielamy się od otaczającej nas natury. Podróże rowerowe stanowią znacznie większe wyzwanie niż te odbyte samochodem. Są zdrowsze dla nas i dla środowiska. A jeżeli nie masz czasu na dalekie wyprawy, zacznij od przejażdżek po swojej okolicy. Na pewno dostrzeżesz wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć, a których do tej pory nie miałeś okazji poznać.

Auto: Agnieszka Wojcieszek    Data publikacji: 19 maja 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!