Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Wojownik wśród skorupiaków

Największy lęk odczuwamy przed ogromnymi, groźnie wyglądającymi stworzeniami, które zwykle wyposażone są w kły i szpony. Wyobrażamy sobie jak mogłyby nam zrobić krzywdę i nigdy nie podejrzewalibyśmy, jak bardzo niebezpieczna może być niepozorna, pięknie ubarwiona… krewetka.

Rawka błazen, bo o niej tutaj mowa, występuje w wodach oceanów Indyjskiego i Spokojnego. Zazwyczaj długość jej ciała wynosi ok 10 cm, jednak zdarzają się osobniki 20 cm, a nawet 30 cm. Porównywane są do lądowych modliszek, ze względu na swój wygląd i układ przednich odnóży. Z całą pewnością może zachwycić feerią barw, a nawet zdolnością do wytwarzania kolorów fluorescencyjnych, gdy zbliża się ich okres godowy. Co więcej, niektóre fragmenty ich ciał mają zdolność odbijania światła spolaryzowanego. Jeszcze bardziej od ich ubarwienia zjawiskowa jest siła i prędkość, z jaką są w stanie zaatakować swoją ofiarę. Ze wszystkich rawek można wyodrębnić dwie grupy: włóczników i boksujące. W przypadku tych pierwszych, przednie odnóża zakończone są ostrymi szpikulcami z zakrzywionymi kolcami, dzięki czemu są w stanie używać ich jak harpunów i przyciągać swoje ofiary. Drugi rodzaj określany jest mianem bokserów, ponieważ w ich przypadku odnóża zakończone są grubymi guzami, którymi uderzają ryby i skorupiaki, którymi chce się pożywić. Uderzenie, jakie są w stanie wyprowadzić sprawia, że są rekordzistami pod względem szybkości, którą można porównać do wystrzału pocisku kalibru 22, i siły ciosu mogącej osiągnąć wartość nawet 15 tys niutonów. Sprawia to, że stworzenie to wcale nie musi trafić, aby ogłuszyć, czy nawet zabić. Na skutek ruchu wykonanego kończyną i różnicy ciśnień, wytwarzają się pęcherzyki kawitacyjne. Implozja takiego pęcherzyka prowadzi wręcz do rozerwania miękkich tkanek przeciwnika. Dla porównania, odpowiednio duża siła kawitacyjna ma zdolność zniszczenia śruby okrętowej.

Z całą pewnością jest to więc moc, która jest w stanie zniszczyć skorupę ślimaka, kraba, a nawet uśmiercić nieszczęsną ofiarę. Jeżeli ktokolwiek zapragnie hodować ten wyjątkowy okaz krewetki, koniecznie musi pamiętać o tej sile, ponieważ stworzenie te bez problemu poradzi sobie ze zwykłym szkłem akwarium i ludzkimi palcami, które może połamać. Aby rawka nie wyrządziła sobie krzywdy, modliszkowate odnóża krewetki chroni gruby pancerz, który jest odnawiany poprzez zrzucanie starego i wytwarzanie nowego – w tym czasie skorupiak ten przechodzi głodówkę, ponieważ nie jest w stanie polować.

Jednak niezwykłość tej krewetki nie kończy się na jej sile. Z całą pewnością na uwagę zasługują również jej oczy – żadne inne zwierzę, czy to morskie czy lądowe, nie ma ich tak dobrze rozwiniętych. Są one w stanie dostrzec nawet 12 kolorów podstawowych, w tym ultrafiolet i promienie dłuższe od czerwonego. Dla porównania człowiek widzi zaledwie 3 kolory podstawowe, a pies 2. Dodatkowo są wyposażone w aż trzy punkty skupienia ostrości. Daje jej to możliwość widzenia w zasięgu aż 360°. Dodatkowo oczy te umieszczone są na ruchomej szypułce, co już całkowicie czyni je najbardziej „widzącymi” stworzeniami na świecie. Tak rozwinięty wzrok daje im między innymi możliwość widzenia spolaryzowanych barw, które dla człowieka widoczne są jedynie dzięki specjalnej aparaturze.

Są to bardzo inteligentne skorupiaki, zdolne do rozpoznawania poszczególnych przedstawicieli swojego gatunku. Są też niezwykle długowieczne: mogą przeżyć nawet 20 lat, a zdarza się, że przez cały ten czas mają jednego, stałego partnera.

Rawki to fascynujące wręcz stworzenia. W tak niewielkim, bogato ubarwionym stworzeniu drzemie potężna siła, zdolna niszczyć szyby akwariowe a nawet łamać ludzkie palce. Co więcej, taką zdolnością widzenia nie może pochwalić się żadne inne stworzenie, a to czyni te krewetki jednymi z najbardziej niezwykłymi istotami w królestwie zwierząt.

Auto: Agnieszka Wojcieszek    Data publikacji: 10 października 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!