Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Zielone krainy

Czasami bywa tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo ważne jest życie w zgodzie z naturą. Zapominamy o tym, że powietrze, którym oddychamy, w żaden sposób nie da się zastąpić, a brudne mgły smogu, śmieci zalegające na ulicach i wysypiskach niszczą krajobraz, który przecież mógłby cieszyć swoim wyglądem.

Być może czasem przychodzi myśl, że przecież nic nie jesteśmy w stanie na to poradzić. I to jest błąd. Są państwa, które udowadniają, że można żyć w symbiozie z naturą.

Enviromental Performance Index to inaczej wskaźnik wydajności środowiskowej. W ramach badań tej wydajności w 2002 roku powstał ranking, który uwzględnił aż 8 państw europejskich. Od chwili jego powstania bezustannie na pierwszym miejscu znajduje się Szwajcaria. Chociaż nigdy nie osiągnęła ona maksimum punktów, to jednak wyraźnie widać ogromny szacunek mieszkańców tego kraju do natury i zaradności w kwestii oszczędności, która wiąże się z edukacją o segregowaniu odpadów i recyklingu już od przedszkola. Prócz podstawowego podziału na papier, szkło i plastik, oddzielnie składowane jest na oddzielanie szklanych opakowań według ich koloru. Paragony również wrzuca się do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Ponad 80% wszystkich butelek pochodzi z recyklingu. Segregacja pozwala na duże oszczędności, ponieważ dzięki temu nie trzeba płacić między innymi za wywóz śmieci czy zakupieniem worków do nich. Co więcej, zrezygnowano również z korzystania z nieodnawialnych źródeł energii, co znacznie ograniczyło uwalnianie gazów cieplarnianych do atmosfery. Duże znaczenie ma również dobrze przemyślana infrastruktura drogowa, która ogranicza stanie w korkach, zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej. Już w 1968 roku został wprowadzony obowiązek wyposażenia samochodów w reaktory katalityczne, które powodują przyspieszanie reakcji wewnątrz spalin jeszcze w samochodzie, przez co stają się one znacznie mniej szkodliwe dla środowiska. W Zurychu dodatkowym atutem jest również możliwość wypożyczenia rowerów za darmo do godziny 22:00, co jest z pewnością zachętą, aby porzucić samochód czy autobus na rzecz tego dwukołowego środka transportu. Występuje tam bardzo dużo zielonych terenów, które objęte są ścisłą ochroną, bardzo dba się o występującą na terenie kraju roślinność. W Szwajcarii stawia się również na ekologiczne domy, które zużywają znacznie mniej energii niż te tradycyjne.

Na drugim miejscu ekologicznych państw znajduje się Luksemburg, który jest jednocześnie głównym ośrodkiem finansowym świata. Funkcjonowanie kraju skupia się głównie na sektorach usługowych, a nie przemysłowych, przez co występuje tam niskie zużycie nieodnawialnych źródeł energii, co skutkuje brakiem emisji gazów cieplarnianych. Kraj tren jest na pierwszym miejscu pod względem czystości wody. Troska o środowisko przejawia się również poprzez wprowadzenie kar dla osób śmiecących na ulicy.

Australia będąca na trzecim miejscu w rankingu idealnie wykorzystuje warunki pogodowe do produkcji ekologicznej energii – jest światowym dostawcą systemów słonecznych, służących do ogrzewania wody, zdalnego zasilania i systemów hybrydowych. Prężnie rozwija się nauka w dziedzinie technologii słonecznej, geotermalnej i fal wodnych. Australia, podpisując w 2007 roku protokół w Kioto, zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 25% w roku 2020 i o 60% w roku 2060.

Miejsce czwarte w rankingu zajmuje Singapur, gdzie bardzo surowo przestrzega się praw dotyczących emisji zanieczyszczeń i segregacji odpadów. Stawia się na prężny rozwój komunikacji miejskiej, co ma zachęcić mieszkańców do rzadszego korzystania z samochodów. Sukcesywnie walczy się tutaj z zagrożeniem, jakie niosą ze sobą pożary lasów, których celem jest pozyskanie ziem uprawnych na wyspach indonezyjskich.

Na piątym miejscu znajdują się sąsiadujące z Polską Czechy. W tym kraju bardzo duży nacisk kładzie się na czystość wód, ochronę powietrza przed gazami cieplarnianymi, troska o środowisko i brak ingerencji człowieka w dzikie tereny i segregację odpadów. Zaraz za Czechami w rankingu widnieją Niemcy, których głównym założeniem była rezygnacja z korzystania z nieodnawialnych źródeł energii.

Auto: Agnieszka Wojcieszek    Data publikacji: 2 stycznia 2018    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!