Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



30. czerwca Dzień Motyla Kapustnika


Tak! To stworzenie także obchodzi swoje święto! Dzień Motyla Kapustnika. „Pasożyt”, „szkodnik”, „intruz” – tymi określeniami rzucasz, kiedy widzisz, że liście niedawno posadzonej młodej główki kapusty są pełne dziur. Na ich powierzchni przyklejone jak rzep do psiego ogona, żerują niewielkie gąsienice. To zapewne bielinek kapustnik, postrzegany jako jeden z najgroźniejszych szkodników, będący częstym gościem w Twoim ogrodzie.

Dzisiaj, z okazji Dnia Motyla Kapustnika, warto zastanowić się dlaczego jego populacja maleje. Niestety często winni jesteśmy my sami. Masowe zwalczanie poprzez stosowanie chemicznych substancji doprowadziło do tego, że liczebność bielinka drastycznie spadła.

Co wiesz na temat tego pospolitego owada? Czy jest jakiś sposób, aby uchronić jednocześnie jego życie oraz życie Twoich roślin? Zapraszamy do lektury.

Miejsce występowania

Motyl Kapustnik pojawia się najczęściej w ogrodach, sadach, lasach i przy górskich dolinach, czyli wszędzie tam, gdzie ma dostęp do świeżego pokarmu. Gąsienice żerują przede wszystkim na roślinach z rodzaju krzyżowych, tj. kapusta, gorczyca polna, rzodkiew oraz nasturcja. Zamieszkuje praktycznie całą Europę, Afrykę oraz Północną Azję.

Z poczwarki w pięknego motyla…

Samica bielinka kapustnika składa do 300 jaj o żółtopomarańczowej barwie – w ciągu roku pojawiają się 2, 3 pokolenia owada. Przyklejenie ich od spodu liści jest kamuflażem, chroniącym je przed ewentualną napaścią ze strony drapieżnika. Warto wiedzieć jednak, że osobniki z pierwszego pokolenia pojawiają się głównie na chwastach i roślinach dzikorosnących, a dopiero te z drugiego pokolenia składają jaja na roślinach uprawnych. Trzecie pokolenie występuje niezmiernie rzadko – głównie jesienią. Po około 4-10 dniach z jaj wylęgają się gąsienice. Ich rozwój trwa do 4 tygodni, po czym opuszczają roślinę, która była ich żywicielką oraz poszukują innej kryjówki. Poczwarka bielinka ma żółtozielony kolor.

Smukła, kolorowa gąsienica posiada małe, krótkie włoski oraz niebieskozielone lub czarne plamki. Ich grzbiet pokrywa żółta pręga. Ta niezbyt urodziwa istota przeobraża się jednak w pięknego motyla.

Jak rozpoznasz bielinka kapustnika? Białe skrzydła – u samców z ciemnymi plamami, u samic z drobnymi, czarnymi kropkami na ich skraju. Rozpiętość skrzydeł sięga od 49 do 63 mm. Tylne skrzydła przybierają często zielonkawo-żółte odcienie.

Tryb życia

To motyl aktywny za dnia. Największą aktywność notuje się w okresie jego migracji na południe Europy, która następuje co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, kiedy to dochodzi do dużego wzrostu liczebności owadów. Potrafią one wówczas przeżyć nawet trudne alpejskie warunki.

Czy w moim ogrodzie żeruje Motyl Kapustnik?

Żerowanie bielinka rozpoznasz po wygryzionej blaszce liściowej. Ulubionymi przysmakami motyla są: kapusta głowiasta, kapusta pekińska, kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepa, rzepak, gorczyca oraz nasturcja. Jeżeli zauważysz ślady jego obecności, nie stosuj drastycznych, chemicznych środków. O wiele lepiej sprawdzi się wyciąg z rumianku, ziemniaków, wrotyczu, krwawnika, a nawet pomidora! Dobrym pomysłem jest również zasadzenie szałwii, za którą motyl ten nie przepada. Najlepiej jednak nie dopuścić do pojawienia się bielinka. Częste odchwaszczanie opóźni rozwój pierwszego pokolenia. Tylko systematyczna obserwacja pozwoli na wczesne wykrycie gąsienic, ich szybkie usunięcie, a co za tym idzie, ochroni Twoje rośliny, jednocześnie nie powodując zagrożenia dla samego owada.


Czy bielinek kapustnik jest pod ochroną?

Nie. To gatunek pospolity, niewymagający ochrony. Tak naprawdę największym wrogiem gąsienic jest baryłkarz bieliniak – pasożyt, który żyje wewnątrz nich, wytwarzając niebezpieczne substancje, powodujące śmierć gąsienic. Mimo wszystko powinniśmy mieć na uwadze, że tak jak każde zwierzę, tak i bielinek jest nieodłącznym elementem natury.

Czy wiesz, że…?

* hiszpański bielinek kapustnik przesypia w stadium poczwarki okres, w którym grożą mu groźne pasożyty, dzięki czemu chroni swoją populację
* poczwarka bielinka zimuje
* bielinek czerpie z powierzchni roślin substancje trujące, dzięki którym stają się niesmaczne dla ptactwa

Auto: Konopnicki Łukasz    Data publikacji: 30 czerwca 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!