Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Wesprzyj klimat

Obecnie jednym z największych problemów, dotyczących klimatu są jego zanieczyszczenia, które niestety sami produkujemy. Coraz intensywniejsze wykorzystywanie środków do pozyskiwania energii, tj. ropa naftowa, węgiel kopalniany i innego rodzaju kopalniane źródła energii, powodują nadmierną produkcję gazów cieplarnianych, a co za tym idzie wzrost średniej globalnej temperatury oraz poziomu mórz i oceanów.

Poziom dwutlenku węgla produkowanego do atmosfery wzrósł o około 35 %, a średnia temperatura powietrza o 0,7 °C. Oczywistym jest, że może to prowadzić do zwiększenia umieralności wielu gatunków roślin i zwierząt. Ale nie tylko. Wpływa także na tzw. migracje uchodźców klimatycznych, tak jak to miało miejsce na jednej z wysp Pacyfiku.

Proces ocieplenia klimatu niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Prowadzi do coraz częstszego występowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych, tj. huragany, sztormy, pożary czy powodzie. Zalewanie terenów przybrzeżnych pozbawia ich mieszkańcom terenów, na których dotychczas żyli. Zmniejszenie intensywności opadów prowadzi do susz i spadku plonów, co natomiast skutkuje brakiem żywności, a w konsekwencji może doprowadzić do głodu w większej skali. Nie wróży najlepiej również wysychanie źródeł wody zdatnej do picia. Nasilenie się chorób wywołanych skażoną lub zanieczyszczoną wodą, bakteriami, pasożytami przyczynia się do wzrostu umieralności wśród ludzi i zwierząt.

Aby temu przeciwdziałać należałoby zredukować emisję gazów cieplarnianych, a przede wszystkim dwutlenku węgla. Nasze postępowanie i codzienne nawyki wywierają niezmierny wpływ na klimat. Wybierając rower zamiast samochodu nie tylko dbamy o kondycję Naszego ciała, ale także niwelujemy wydzielanie szkodliwego CO2 do atmosfery. W zimie możemy korzystać z środków komunikacji miejskiej. Kiedy wybieramy energooszczędne urządzenia – żarówki, sprzęty RTV i AGD – korzysta na tym nie tylko Nasz portfel, ale przede wszystkim środowisko naturalne. Segregacja śmieci także pozwala na zachowanie zdrowia Naszej planety, ponieważ ułatwia późniejsze wykorzystanie surowców wtórnych. W skali globalnej należałoby zadbać o to, aby budynki użyteczności publicznej były wyposażane w urządzenia energooszczędne – dotyczy to zarówno oświetlenia, ogrzewania, jak i systemów klimatyzacyjnych.

Starajmy się żyć w zgodzie z otoczeniem i wspomagajmy klimat, wykorzystując możliwości, jakie daje Nam natura w codziennym życiu, a ograniczając sztuczne i niebezpieczne dla niej wynalazki nauki. Być może nie zatrzymamy globalnego ocieplenia, ale pozwolimy zmienić na lepsze Nasze najbliższe sąsiedztwo.

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!