Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Biżuteria z recyclingu – bo recycling nie musi być nudny!

Już jutro, 22. kwietnia – Światowy Dzień Ziemi. Na co w tym dniu zwracamy uwagę? Przede wszystkim na problem zaśmiecania naszej planety. Segregacja, sprzątanie lasów i działania recyclingowe… niby wszyscy wiemy jak powinnyśmy dbać o Matkę Ziemię. Ale czy na pewno?

Segregacja śmieci nie należy do ulubionych zajęć Polaków. Statystyki pokazują, że nie wiele z nas decyduje się na działania recyclingowe. Z różnych względów – ich finansowej nieopłacalności, braku wiedzy i zrozumienia dla korzyści, płynących z tej formy dbania o środowiska naturalne, niepewności czy nasze działania mają w ogóle jakiś sens oraz z obawy o nieumiejętne sortowanie odpadów. Jest jeszcze jeden znaczący powód. Recycling kojarzy się wciąż tylko z praco- i czasochłonnym segregowaniem produkowanych przez nas śmieci. Zdzieranie papieru ze słoików, mycie butelek, zgniatanie opakowań, zastanawianie się, do jakiego kosza wrzucić foliową torebkę, do jakiego skórki po warzywach… i ciągłe pytanie – „Gdzie mam pomieścić te wszystkie pojemniki?”.

Recycling pozwala przede wszystkim na zmniejszenie ilości odpadów i wyłonieniu z nich tych, nadających się do utylizacji oraz ponownego wykorzystania. Wbrew pozorom recycling nie musi być nieciekawy. Ma on teraz swoje bardziej kreatywne oblicze. Bowiem wspieranie środowiska naturalnego nie musi być nudne! Gazety, stare ubrania, części od zegarka, kapsle, puszki, plastikowe butelki… niemal ze wszystkiego można dzisiaj zrobić wiele ciekawych przedmiotów – od świeczników, przez dekoracyjne opakowania na przedmioty codziennego użytku, aż po części garderoby. Prym wiedzie dzisiaj biżuteria z recyclingu – naszyjnik z plastikowych rurek do napojów czy łyżeczek, kwiatowa broszka z materiału, bransoletka ze szczątków gazet – możliwości są tak naprawdę nieograniczone.
Kiedy odkładasz odpady do ich segregowania, przyjrzyj się, ile z nich możesz ponownie wykorzystać. Może nie każdy słoik musi od razu wylądować w koszu na śmieci. Przygotowując z niego własnoręczny wazon na kwiaty, opakowanie na przyprawy, nie tylko przyczynisz się do zminimalizowania ilości wyrzucanych śmieci, ale też zaoszczędzisz własną kieszeń. Zobacz także ile rzeczy możesz wykonać ze starych materiałów, włóczek czy koralików. Nie wywalaj ich na śmietnik i nie pozwól aby zostały zjedzone przez mole. Wygrzeb je z głębi swojej szafy, ozdób ramki na zdjęcia, rodzinny album, dawno już niemodne i nienoszone buty albo stwórz własną niepowtarzalną bransoletę. Zobacz, że w niedrogi i łatwy sposób możesz odmienić nie tylko swoje wnętrze, ale także odświeżyć własną garderobę.

Ten sposób wykorzystania surowców wtórnych jest nie tylko twórczym sposobem na włączenie się w ochronę środowiska, ale również czerpaniem przyjemności z kreatywnego spędzenia czasu i satysfakcja z własnoręcznie wykonanych przedmiotów – duma z pomysłu na umiejętne i niekonwencjonalne wykorzystanie śmieci – rzeczy, które kojarzą się raczej z czymś do wyrzucenia aniżeli pokazywania, chwalenia się, a już zwłaszcza noszenia na sobie. To sposób na wyróżnienie się z tłumu, stworzenie czegoś oryginalnego, „innego”, osobistego i jedynego w swoim rodzaju. Kreatywne wykorzystanie odpadów to także świetna zabawa, pokazująca, że dbanie o środowisko jest w modzie, a co za tym idzie, może być zachętą do czynnego włączania się w ochronę, otaczającej nas przyrody.

Auto: Konopnicki Łukasz    Data publikacji: 21 kwietnia 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!