Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Coś dla ciała i ducha – joga

Z biegiem czasu coraz więcej osób przestaje dbać o rozwój fizyczny. Najpierw w pracy przez długie godziny siedzimy przy komputerach, później wsiadamy w tramwaj, autobus lub samochód, a gdy jesteśmy już w domu, nie mamy sił aby poświęcić przynajmniej kilka chwil na ćwiczenia. Zapominamy o tym, że w szkołach zajęcia z wychowania fizycznego miały swój cel, którym było utrzymanie naszych ciał w dobrym zdrowiu. Coraz częściej narzekamy na bóle stawów, kręgosłupa, ciągle czujemy się zmęczeni, a wejście po schodach jest coraz większym wyzwaniem – dostanie się na drugie piętro jest niczym zdobycie szczytu Mount Everest.

Ćwiczenia nie muszą się równać z ogromnym wysiłkiem, po którym jesteśmy spoceni, nie mamy sił ruszyć ręką ani nogą, a płuca nie nadążają z dotlenieniem organizmu, przez co sapiemy jak parowóz. Są takie zajęcia, które nie tylko wzmocnią nasze ciało nie przyprawiając nas o zawał, ale jednocześnie korzystnie wpłyną na nasz stan psychiczny, co może później przynieść ciekawe efekty również na polu zawodowym czy towarzyskim.

Joga jest jednym z najstarszych rodzajów ćwiczeń. A przynajmniej tak o niej myśli większość osób. Tak naprawdę jest ona czymś zdecydowanie więcej. To system filozoficzny pochodzący z Indii, której celem jest dążenie do wolności i jedności z Absolutem. Joga znana była już 5 000 lat p.n.e., natomiast całkowicie ukształtowana została w III w p.n.e. To właśnie 300 lat przed naszą erą powstał jeden z najważniejszych traktatów Jogasutry spisany przez wielkiego mistrza Patanjali. Słowo yuj, od którego wywodzi się „joga”, ma wiele znaczeń, a najczęściej wykorzystywanym z nich jest „zjednoczenie” – ciało i umysł oddziałują na siebie wzajemnie, dlatego potrzeba jest im równowaga, która zapewnia doskonalenie samego siebie. Chociaż joga z czasem przeniknęła również do religii hinduistycznej i buddyjskiej, to jednak sama w sobie z religią nie jest.

Chociaż w XX wieku joga rozpowszechniła się niemal na cały świat i z czasem pojawiły się jej różne, nowoczesne odłamy, to jednak w tradycji wywodzącej się z Indii można wymienić cztery główne drogi: Raja Joga, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „jogę królewską” i opiera się głównie na medytacji i zdyscyplinowaniu. Składa się ona z ośmiu stopni:

Zasad moralnych – yama
Indywidualnej pracy nad sobą – niyama
Ćwiczeń fizycznych – asan
Kontroli oddechu – pranayama
Kontroli zmysłów – pratyahara
Koncentracji – dharana
Medytacji – dhyana
Stanu kontemplacji duszy – samadhi

Tak więc Joga nie przekłada się jedynie na ćwiczenia fizyczne, na które zapisujemy się dwa razy w tygodniu. Osiem stopni powinno towarzyszyć nam niemal przez cały czas, a co za tym idzie, zmieniać również nasz tryb życia na bardziej zdrowy. Jest to bodziec, który motywuje do przejścia na zdrowszą dietę czy też rezygnację z wszelkiego rodzaju używek. Odłamem Raja Jogi stała się hatha joga, której celem jest wystąpienie wbrew swoim słabościom i ograniczeniom, czemu służą głównie asany i pranayama. Celem ćwiczeń fizycznych jest nie tylko zachowanie kontroli nad własnym ciałem i równowagą, ale również zwiększenie elastyczności mięśni i ścięgien, poprawienie ruchomości stawów. Kontrola oddechu dodaje energii i usprawnia jej przepływ.

Drugim odłamem jogi jest Bhakti Joga – joga miłości i oddania. Jej założeniem jest obdarzanie wszystkich stworzeń i świata szacunkiem, co pozwala na rozwój uczucia miłości. Jynana joga dąży do wiedzy i poznania. Jogini poznają prawdziwą naturę wszystkiego poprzez analizę i doświadczenie. Ostatnią z czterech głównych ścieżek jest Karma Joga, która opiera się na bezinteresownym działaniu, co odnosi się do prawa karmy głoszącego, że nasza obecna sytuacja wynika z działań, jakie wcześniej podjęliśmy.

W dzisiejszych czasach doszło do tego, że Joga jest bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych niż w Indiach. Brak konkretnie ustalonych zasad i przekazywanie wiedzy z mistrza na ucznia doprowadziło do ogromnych zmian. Pojawiło się wiele skomercjalizowanych odłamów, które, jak czasem się zdarza, nie mają wiele wspólnego z tradycyjnymi drogami Jogi. Inne, zdecydowanie bardziej swobodne, jest również podejście ucznia do mistrza.

Nie istnieją żadne specjalne wytyczne dotyczące tego, kto może ćwiczyć jogę a kto nie. Zacząć może tak naprawdę każdy, powoli i systematycznie wdrażając w życie jej zasady na tyle, na ile wydają mu się one odpowiednie. Joga jest dobrym bodźcem do poprawienia swojej jakości życia. Trenując w ten sposób swoje ciało i umysł zapobiegamy nie tylko wielu schorzeniom, ale również poprawiamy swoje samopoczucie, koncentrację, usprawniamy działanie wielu układów naszego organizmu, w tym oddechowego i krwionośnego. Są to ćwiczenia, po których czujemy się zrelaksowani i pełni energii. Czasami warto zdecydować się na porcję ćwiczeń i aktywnego wypoczynku, zamiast kolejny wieczór spędzić w fotelu. Jest to inwestycja, która pomaga stać się lepszym człowiekiem zarówno dla siebie jak i dla innych.

Auto: Agnieszka Wojcieszek    Data publikacji: 21 czerwca 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!