Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Ekologiczny remont domu

Własny dom czy mieszkanie jest dzisiaj jedną z najbardziej pożądanych wartości materialnych. Z jednej strony materialnych i namacalnych, a z drugiej…? Z drugiej stanowi ostoję bezpieczeństwa. Miejsca, dającego nam poczucie spokoju oraz rodzinnego ciepła. Ilekroć udaje nam się gdzieś wyjechać, aby odpocząć od codziennych obowiązków, powtarzamy znane powiedzenie: „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. I powracamy w jego cztery ściany z nieskrywaną ulgą. Prędzej czy później jednak, ten nasz własny kąt, potrzebuje jakiejś odmiany, albo odświeżenia. Odmiany, która pozwoli nam na nowo cieszyć się jego „obecnością”.

Remont domu nie jest rzeczą trudną, ale niewątpliwie wymagającą poświęcenia zarówno czasu, pieniędzy, jak i własnej kreatywności. Dobrze byłoby, aby wszelkie decyzje podejmować z myślą o otoczeniu. Nie tylko wyjdzie nam to na zdrowie, ale przede wszystkim na zdrowie środowisku naturalnemu. Dokonując więc renowacji poszczególnych pomieszczeń, sięgajmy po materiały przyjazne człowiekowi oraz przyrodzie.

Dla większości z nas podstawą remontu jest malowanie ścian. Zapominamy o tym, że używane przez nas emulsje, zawierają szkodliwe żywice, które ulatniając się, powodują podrażnienia dróg oddechowych. Jest to nie tylko niekomfortowe dla alergików, ale i niebezpieczne dla zdrowia wszystkich domowników. W szczególności zaś unikajmy farb rozpuszczalnikowych, które może i trwalsze oraz bardziej odporne na zabrudzenia i czynniki mechaniczne, ale zawierają mnóstwo chemicznych substancji, m. in. benzynę lakową, emitującą groźne toksyny, a także barwniki na bazie formaldehydów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie emulsji hypoalergicznych oraz ekologicznych. Poleca się sięganie po farby akrylowe, które zostały przebadane przez Państwowy Zakład Higieny oraz Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Środki te nie zawierają toksycznych substancji, gazów i innych lotnych związków organicznych oraz rozpuszczalników. Jeżeli dokonujesz wyboru farby do pokoju dziecięcego, warto pokusić się o produkt przeznaczony do takiego właśnie celu. Ważne jest także narzędzie, jakim posługujemy się podczas malowania ścian. Najlepiej używać wałków z krótkim włosiem, które zapobiega rozchlapywaniu się farby na powierzchnie znajdujące się w pobliżu.

Niektórzy z Was od farby, wolą miękkie i potęgujące odczucie przytulności, tapety. To bardzo dobry pomysł! Jednak wybieraj te wykonane z naturalnych materiałów, tj. bawełna, jedwab czy celuloza. Poza tym, że bezpieczne dla otoczenia i przyjemne w dotyku, to pozwolą na dodatkowe ogrzanie pomieszczenia, utrzymując podwyższoną temperaturę, a także stanowiąc barierę dla niepożądanych dźwięków.

Zanim pomalujesz ściany lub też obłożysz je tapetą, zwykle decydujesz się na położenie na niej gładzi. Powszechna gładź gipsowa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Produkuje ona pył, który unosząc się w powietrzu drażni oczy, nozdrza, wpada do ust, a co za tym idzie, powoduje podrażnienia dróg oddechowych. Poza tym niesamowicie brudzi. Zamiast tego typu środków poleca się stosowanie gotowych płyt kartonowo-gipsowych bądź gładzi bezpyłowych, które „montowane są” za pomocą zwilżonej gąbki lub mokrej ściereczki.

Kiedy Twoje ściany pachną świeżością oraz cieszą oko nowymi barwami, pora wziąć się za podłogi. Najbardziej korzystne będzie położenie desek z dobrej jakości drewna lub klepek. Czasami wystarczy jednak odnowić stare panele. Wówczas jednak sięgajmy po lakiery akrylowe – najlepiej bezbarwne oraz bezwonne. Dzisiaj producenci oferują również środki aromatyzowane, które dodatkowo wprowadzą do naszego mieszkania aromat lasu, łąki czy sadu. Warto jednak uważać, bowiem i tego typu substancje lotne, mogą wywoływać alergie. Na pewno powinniśmy zrezygnować z lakierów poliuretanowych, które mimo że trwalsze, to bardzo szkodliwe. Jeżeli marzy Ci się stąpanie po swojej posadzce bosą nogą, zainwestuj w dobrej jakości wykładzinę. Najlepiej z naturalnych włókien, tj. bawełna, len, juta, a nawet sizal czy kokos. Mimo, że droższe, to na pewno wystarczą na dłużej, dodatkowo zapewniając komfort stąpania 🙂 W łazience czy kuchni warto natomiast postawić na materiały recyklingowe, np. płytki ceramiczne z tzw. zbitek. Ilość wzorów jakie można za ich pomocą uzyskać jest niemalże nieograniczona.

A co z przyozdobieniem swojego wnętrza? Zasłony z naturalnych, lekkich, przewiewnych tkanin, meble z naturalnych materiałów, urządzenia ze szkliwa odpornego na osad (które nota bene pozwolą na zaoszczędzenie zużycia środków czystości) są wyjątkowe – zarówno ze względu na ich estetykę, jak i funkcjonalność. Pamiętajmy również o wietrzeniu pomieszczeń podczas remontu. Nie tylko ułatwi ich wysychanie, pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów, ale także sprzyja przebywaniu nas – domowników – w ich wnętrzu.

Kolejnym istotnym aspektem jest zwracanie uwagi na certyfikaty oraz atesty, które dane środki czy też przedmioty, posiadają. Pamiętajmy, że nie zawsze coś, co jest oznaczone znakiem „Eko”, będzie przyjazne środowisku. Sam znak to za mało. Zdobywajmy jak najwięcej informacji, dotyczących danej rzeczy oraz dokumentów, poświadczających ekologiczne pochodzenie oraz zastosowanie. Współcześnie ułatwia nam to sama Unia Europejska, która już w 2010 roku wyznaczyła normy dla farb oraz lakierów, zawierających lotne związki organiczne. Zabieg ten miał na celu zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Niestety wiele firm w dalszym ciągu idzie na łatwiznę i próbuje ograniczać koszta produkcji do minimum. Remont to niewątpliwie ważna kwestia. Ale najważniejsze, aby jego przeprowadzanie sprawiało nam przyjemność, a efekty były powodem do dumy.

Auto: Konopnicki Łukasz    Data publikacji: 24 marca 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!