Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Magia czarnego bzu

Jest pewien krzew, który rośnie w naszych ogrodach, parkach, możemy spotkać go również w lesie. Jest on na tyle pospolity, że mijamy go bez zainteresowania. Nie zdajemy sobie sprawy, że dawniej krzew ten otoczony był wręcz czcią, a zniszczenie go mogło być karane nawet śmiercią. Mówiono, że ten, kto zaśnie pod nim, obudzi się już w świecie podziemnym, a pod korzeniami tej rośliny miały mieszkać magiczne istoty. Amulety wykonane z drewna tego gatunku chroniły przed złymi siłami.

Za tak szlachetny krzew uważano czarny bez. Jest to z cała pewnością jedna z najstarszych roślin leczniczych w Europie. Kult tego bzu z całą pewnością wywodził się od jej właściwości: strach i wiarę w ciemne siły powodowały owoce, które jedzone na surowo mogą wywołać porządne zatrucie. Wiara w ochronę wywołana została jej dobroczynnymi właściwościami, dzięki którym można było uporać się z wieloma dolegliwościami. Wierzono, że kora pozyskiwana przez cięcie jej z dołu do góry działa przeczyszczająco, natomiast z góry do dołu – wywołuje wymioty.

Niewątpliwie czarny bez działa leczniczo. Najczęściej wykorzystuje się kwiaty i owoce tej rośliny, jednak dobroczynne właściwości zawiera właściwie każdy jej element. Do spożycia nadaje się jedynie po obróbce termicznej lub ususzeniu – dzięki temu neutralizuje się jego toksyczne działanie. Z czarnego bzu warto korzystać w czasie przeziębienia: napar z owoców pomaga zbić gorączkę, działa rozgrzewająco, pomaga wykrztusić zalegającą na oskrzelach flegmę i łagodzi ból gardła. Dzięki działaniu napotnemu i wysokiej zawartości przeciwutleniaczy pomaga nie tylko w leczeniu przeziębień, ale też oczyszcza organizm z toksyn, co jest bardzo ważne w profilaktyce nowotworowej. Zawsze jednak warto zapobiegać niż leczyć, dlaczego po soki z czarnego bzu najlepiej sięgać nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy chorzy, ale również profilaktycznie w okresie najczęstszych zachorowań. Napary pomagają również zwalczać bóle, szczególnie te reumatyczne, mogą stanowić naturalny zamiennik dla aspiryny. Dzięki dużej zawartości rutyny wzmacnia naczynia krwionośne. Czarny bez jest bardzo pomocny w dietach odchudzających, ponieważ działa lekko przeczyszczająco, co korzystnie wpływa na pracę nerek, reguluje trawienie, ponadto łagodzi zgagę i wzdęcia. Napar z owoców z dodatkiem szałwii świetnie sprawdzi się przy zapaleniu migdałków i gardła. Czarny bez ma również działanie pielęgnacyjne i kosmetyczne. Działa łagodząco na lekkie oparzenia słoneczne, a przemywanie twarzy wywarem może pomóc w uporaniu się z ranami potrądzikowymi, przyspieszając ich gojenie się, działa również oczyszczająco, co pozwala na pozbycie się wągrów. Olejek z bzu natomiast używany był do zwalczania cellulitu. Krzew ten ma swoje zastosowania również w ogrodnictwie: gnojówka sporządzona z czarnego bzu ma właściwości odstraszające krety i nornice.

Zarówno w sklepach jak i aptekach można spotkać wiele preparatów z czarnego bzu takich jak soki czy herbatki. Gdy już decydujemy się na wykorzystanie dobrodziejstw tej rośliny, upewniajmy się, że wybierane przez nas produkty zawierają jak najmniej „dodatków”, które mogą neutralizować jej działanie. Najlepiej soki i przetwory robić samodzielnie: nie jest to trudne, a będziemy mieli pewność co do ich składu.

Auto: Agnieszka Wojcieszek    Data publikacji: 30 października 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!