Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:Otyłość a samoakceptacja

Wygląd, zwłaszcza u kobiet, jest silnie powiązany z poczuciem własnej wartości i samooceną. Wielu ludzi nie akceptuje siebie z powodu swojej otyłości, jednocześnie nie rozumiejąc, że są otyli właśnie z powodu braku akceptacji samego siebie. Osoby otyłe, społecznie uważane za bardziej leniwe i mniej wartościowe, padają ofiarą krytyki ze strony innych, jak i samych siebie, wywołując w sobie negatywne emocje, które muszą zaspokoić (najczęściej jedzeniem), co tworzy kolejne błędne koło. W ten sposób nigdy nie dojdzie do pozytywnej zmiany.
W wielu przypadkach tusza jest rodzajem muru obronnego przed otaczającym światem, innym obietkem lub własnymi emocjami. Przyczyn tego zjawiska można dopatrywać się w dzieciństwie, jeśli takie osoby nie otrzymały wystarczającej ilości bodźców od matki, jak miłość, zapewnienie o akceptacji czy poczucie bezpieczeństwa. Jest to aspekt ściśle emocjonalny i tacy ludzie, chcąc zrzucić na wadze, mogą odczuwać przed tym nawet silny lęk. W takim i wielu innych wypadkach konieczna jest wizyta u psychoterapeuty. Mówi się, że otyłość może mieć swoje korzenie w traumach lub złym traktowaniu w przeszłośći. Szacuje się, że ok 40% dorosłych dzieci alkoholików lub byłych alkoholików to osoby z poważną nadwagą. Nadmierna masa ciała może być również naturalnym mechanizmem obronnym w odpowiedzi na molestowanie psychiczne i (lub) fizycznie w przeszłosći. W przypadku molestowania seksualnego, sprawia, że osoba wyzbywa się w ten sposób pewnego pierwiastka swojej seksualności, staje się aseksualna. „Duży” wygląd ma na celu odstraszać, odpychać potencjalnego agresora. Jest to o tyle paradosksalne, iż poprzez przesadzoną ilośc pokarmu jest autodestrukcyjne dla zdrowia, mimo że dla samej osoby chorej, w kontekscie psychologicznym, może być najcenniejszym źródłem okazywania sobie samoakceptacji.
Problem ze zbyt dużą masą ciałą może prowadzić nawet do samoookaleczenia, gdyż wiele zaburzeń żywienia jest umotywowane autoagresją. W przypadku okaleczeń sprawa jest o tyle skomplikowana, że jej przyczyn może być kilka – związanych stricte z zaburzeniem (które pośrednio powoduje otyłość), traumą, lub samą tuszą, która może być powodem kompleksów, depresji i załamań. Zaletą w tym wypadku jest ułatwienie kontaktu z innymi ludźmi, gdyż pozbawienie seksualności pomaga skoncentrować uwagę rozmówcy na omawianym problemie.
Jak widać problem z nadwagą często zaczyna się w głowie. W walce z nią najskuteczniejszą metodą okazuje się połączenie terapii poznawczej i behaworialnej z dietą i zdrowym stylem życia. Największym wyzwaniem jednak jest trwała zmiana nawyków żywieniowych w odpowiednim kierunku. Technikami terapeutycznymi w tym spektrum jest najczęściej ustanawianie celów, kontrola bodźców i monitorowanie własnych zachowań. Za zdrowe chudnięcie (spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej) uważa się spadek masy ciałą o 5-10% w stosunku do masy wyjściowej w ciagu maksymalnie 6 miesięcy.

Auto: Konopnicki Łukasz    Data publikacji: 16 listopada 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!